Portföljen

Här presenterar jag hur min portfölj i dagsläget ser ut. Kontoupplägget är att jag handlar med svenska bolag och fonder i sparformen ISK och samtliga mina utländska innehav via en Kapitalförsäkring Barnens sparande kan ses och följas via Shareville under namnet Pengaregn. Portföljvärdet som presenteras i diagrammet är värdet portföljen hade den första i respektive månad.

MvH Pengaregn




BOLAGANTALGAVVÄRDE
ISK




ABB Ltd22167,864072

Akelius Residential Pref6300,251905

Atlas Copco B17200,363752

Axfood25152,163858

Castellum45114,145823

Clas Ohlson B28151,033976

Duni28115,183437

Hennes & Mauritz B22263,615757

Investor B19284,775611

NCC19195,584038

NIBE Industrier B4773,173605

Nordea Bank4578,493562

Oscar Properties4509,752044

Skanska B30174,615541

Swedish Match13283,653922

Tele2 B4072,872858

Unibet Group4090,593230
TOTALT


66 991,00 kr





ISK SMÅBOLAG




Cloetta B727,5219

Concordia Maritime B1216,7190

Nobina3545,71718

Starbreeze B7020,631575
TOTALT


3 702,00 kr





KF UTLÄNDSKA




Archer Daniels Midland Co13307,64918

Coca Cola12380,244410

G4S PLC7022,751819

Gjensidige Forsikring10136,221443

NorthWest Healthcare REIT3567,272465

Novo Nordisk4405,761576

STAG Industrial Inc15176,723166

Starbucks Corp8466,843799

Tomra1891,131674

Unilever PLC10378,43948

Walt Disney Co5837,264178
TOTALT


33 396,00 kr





FONDER




AMF Aktiefond Asien 8,3098
1350

Avanza Zero8,6319
1570

Didner & Gerge Småbolag2,4763
1599

LF Europa Index19,6762
3129

LF Global Index19,9041
3144

SPP Aktiefond USA18,609
3168
TOTALT


13 960,00 kr





LIKVIDA MEDEL


2 244,00 kr
TOTALT ALLA INNEHAV


120 293,00 kr

27 kommentarer:

  1. Vilken fin portföljspridning du fått till. Ska bli spännande att följa!
    Testa att googla "table html" så kan du plocka en kod rakt av och lägga in som html-kod.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, kul att du vill hänga med på resan:)

      Ska ta mig en titt på "table html" och se om jag kan bli något klokare

      MvH Pengaregn

      Radera
  2. Lägg gärna in GAV, alltid spännande att följa olika bloggar!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra förslag, ska kika på det!

      MvH Pengaregn

      Radera
  3. Bra bolag på din ISK. Ser väldigt lik min egen tanke av portfölj. De jag inte har är unibet och Skanska men Skanska är jag lite intresserad utav alt JM

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nu har det kommit in några nya bolag i portföljen som jag inte hunnit uppdatera sidan med...

      Kul att du gillar upplägget! Skanska är verkligen en av mina favoriter och den kommer jag definitivt fylla på mer i framöver.

      Vad är JM?

      MvH Pengaregn

      Radera
  4. Roligt, då jag har upptäckt denna sida också. Kommer kika in med jämna mellanrum.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Du är hjärtligt välkommen:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  5. Varför så små köp i varje bolag?? Courtaget är ju större än flera års förtjänst i vissa aktier!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Dom riktigt små aktieposterna som tex Precise Biometrics är inköpta när jag handlade courtagefritt hos Avanza. Så nej, courtaget är inte större än flera års förtjänst.

      Nu när jag kommit över 50 000 i samlat sparande försöker jag minimera courtagekostnader så gott det går. Jag siktar på att handla svenska aktier för strax under 600:- då brytpunkten till 2:- går någonstans kring 596-597:-. Utländska försöker jag anpassa köpen utefter aktuell valutakurs. Men som riktmärke för amerikanska har jag runt 3300-3600:-.

      Tack för din kommentar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  6. Varför så små köp i varje bolag?? Courtaget är ju större än flera års förtjänst i vissa aktier!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Dom riktigt små aktieposterna som tex Precise Biometrics är inköpta när jag handlade courtagefritt hos Avanza. Så nej, courtaget är inte större än flera års förtjänst.

      Nu när jag kommit över 50 000 i samlat sparande försöker jag minimera courtagekostnader så gott det går. Jag siktar på att handla svenska aktier för strax under 600:- då brytpunkten till 2:- går någonstans kring 596-597:-. Utländska försöker jag anpassa köpen utefter aktuell valutakurs. Men som riktmärke för amerikanska har jag runt 3300-3600:-.

      Tack för din kommentar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  7. Ser ut att vara en fin portfölj du har där. Enligt vad jag läser så tror jag att du och jag tänker ganska lika.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjenare Hillbillyhillblog!

      Kul att du gillar portföljupplägget. Börjar känna mig ganska nöjd med den svenska portföljen men några bolag kommer att tillkomma och fördelningen mellan bolagen ska putsas lite.

      Jag var inne en snabb sväng och kikade på din blogg, ska bli kul att följa din resa! Hoppas du vill hänga med på min:)

      Trevlig midsommar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  8. Mycket fin portföljredovisning, bra jobbat!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack! Det var kul att höra:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  9. Tips, följ Anders Lönners bolag Karo Pharma, Swedencare samt TC Tech, lycka till!
    Jag "äger" alla tre...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ska ta mig en titt, tack för tipset:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  10. Fler tips...
    SECTRA
    Biotage
    Indutrade
    Öresund
    Starbreeze
    Troax
    XANO
    SCA
    jag har dem alla...

    SvaraRadera
  11. Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.

    SvaraRadera
  12. Är det möjligtvis så att du har läst "Vägen till din första miljon"? Jag läste precis ut den och ett återkommande uttryck var just "Pengaregn" och varje gång jag läste det tänkte jag såklart på dig och din blogg :)

    //Humankapitalisten

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja den har jag faktiskt läst för en herrans massa år sedan. Kanske fastnade uttrycket någonstans bak i huvudet:) Kul att du tänkte på mig:)

      Trevlig helg!

      MvH Pengaregn

      Radera
  13. Tjena!

    Jäklar vad du har hunnit investera ser jag :) Din framtida portfölj börjar ta form och jäklar vad många bolag du börjar ha nu. Har du någon tanke på hur många du vill ha i framtiden? Själv börjar jag nästan fundera på att sänka antalet något genom att sälja av i min portfölj men vi får se hur jag gör!

    Ps: Starkt jobbats med att inte investera alltihop på en gång :) Det är beundransvärt bara det. Du tycks lyckas följa din strategi!

    SvaraRadera
  14. Halloj!

    Ja det rullar på rätt bra nu. Fantastiskt kul!:)

    Något tak för antal innehav har jag inte satt ännu. Några till står på önskelistan så några fler kommer inom kort ta plats i portföljen. Hur jag kommer göra i framtiden vet jag inte. Kanske kommer jag skala av eller så kör jag bara på.

    Tålamod är en fiskare och aktiesparares bästa vän. Visst fasen kliar det i köpfingrarna ibland men jag tycker det känns bra med mina månadsköp:)

    MvH Pengaregn

    SvaraRadera
  15. Spännande att se att vi har många bolag som överlappar varande. Minns att jag kikade på din blogg på den tid jag höll på handla fonder innan jag började "på riktigt". Du är en stor inspiration!

    Tankar du också Axfood just nu? Har ju tagit mycket stryk på sistone och jag tycker aktien helt klart är köpvärd på nivån den befinner sig på nu. Ser att du har kvar bolaget i portföljen.

    SvaraRadera