Portföljen

Här presenterar jag hur min portfölj i dagsläget ser ut. Kontoupplägget är att jag handlar med svenska bolag och fonder i sparformen ISK och samtliga mina utländska innehav via en Kapitalförsäkring Barnens sparande kan ses och följas via Shareville under namnet Pengaregn. Portföljvärdet som presenteras i diagrammet är ruskigt inaktuellt men jag ska ta tag i den biten så småningom också:)

MvH Pengaregn




BOLAGANTALGAVVÄRDE
ISK




ABB Ltd42185,288505

Akelius Residential Pref20310,126720

Atlas Copco B38235,1811902

Axfood82144,8111562

Castellum110119,1814025

Clas Ohlson B65147,149604

Cloetta B16030,674400

Duni62120,417719

Hemfosa5588,75453

Hennes & Mauritz B48245,5410411

Husqvarna4883,283960

Ica Gruppen12295,43704

Investor B35317,4814483

Kopparbergs30236,736585

Modern Times Group8290,552479

NCC50210,199610

NIBE Industrier B12572,3410062

Nobina11050,955049

Nordea Bank8089,048840

Oscar Properties12510,836252

Resurs Holding2456,881368

Skanska B74190,4913675

Starbreeze B3020,65345

Swedish Match34290,269938

Tele2 B2070,861856

Unibet Group5087,674698

Unlimited Travel Group7043,142450

Volati Pref4633,252504
TOTALT


198 159,00 kr





KF UTLÄNDSKA




Archer Daniels Midland Co16319,25528

Bank of Nova Scotia11526,515735

Coca Cola203777361

Fiskars10192,811975

G4S PLC11524,83431

Gjensidige Forsikring25143,273649

Johnson & Johnson71043,817580

Kimberly Clark41107,023745

Kone8405,783475

Lazard Ltd10374,073636

Marine Harvest25156,864071

Microsoft10592,626186

NorthWest Healthcare REIT6067,734342

Novo Nordisk5401,661964

Pepsico3949,612676

Realty Income12523,435500

STAG Industrial Inc20187,044546

Starbucks Corp13472,875800

Telenor23145,993853

Tomra2993,693554

Transalta Renewables1596,231353

Unilever PLC15374,386943

VF Corp10484,955222

Walt Disney Co8863,346459
TOTALT


108 584,00 kr





FONDER




AMF Aktiefond Asien 25,53
4645

Avanza Zero22,18
4875

Didner & Gerge Småbolag6,42
4797

LF Europa Index53,72
10069

LF Global Index54,11
9821

Spiltan Invest Global38,65
4348

SPP Aktiefond USA50,45
9786
TOTALT


48 341,00 kr





LIKVIDA MEDEL


10 510,00 kr
TOTALT ALLA INNEHAV



365 637,00 kr

31 kommentarer:

  1. Vilken fin portföljspridning du fått till. Ska bli spännande att följa!
    Testa att googla "table html" så kan du plocka en kod rakt av och lägga in som html-kod.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, kul att du vill hänga med på resan:)

      Ska ta mig en titt på "table html" och se om jag kan bli något klokare

      MvH Pengaregn

      Radera
  2. Lägg gärna in GAV, alltid spännande att följa olika bloggar!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra förslag, ska kika på det!

      MvH Pengaregn

      Radera
  3. Bra bolag på din ISK. Ser väldigt lik min egen tanke av portfölj. De jag inte har är unibet och Skanska men Skanska är jag lite intresserad utav alt JM

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nu har det kommit in några nya bolag i portföljen som jag inte hunnit uppdatera sidan med...

      Kul att du gillar upplägget! Skanska är verkligen en av mina favoriter och den kommer jag definitivt fylla på mer i framöver.

      Vad är JM?

      MvH Pengaregn

      Radera
  4. Roligt, då jag har upptäckt denna sida också. Kommer kika in med jämna mellanrum.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Du är hjärtligt välkommen:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  5. Varför så små köp i varje bolag?? Courtaget är ju större än flera års förtjänst i vissa aktier!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Dom riktigt små aktieposterna som tex Precise Biometrics är inköpta när jag handlade courtagefritt hos Avanza. Så nej, courtaget är inte större än flera års förtjänst.

      Nu när jag kommit över 50 000 i samlat sparande försöker jag minimera courtagekostnader så gott det går. Jag siktar på att handla svenska aktier för strax under 600:- då brytpunkten till 2:- går någonstans kring 596-597:-. Utländska försöker jag anpassa köpen utefter aktuell valutakurs. Men som riktmärke för amerikanska har jag runt 3300-3600:-.

      Tack för din kommentar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  6. Varför så små köp i varje bolag?? Courtaget är ju större än flera års förtjänst i vissa aktier!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Dom riktigt små aktieposterna som tex Precise Biometrics är inköpta när jag handlade courtagefritt hos Avanza. Så nej, courtaget är inte större än flera års förtjänst.

      Nu när jag kommit över 50 000 i samlat sparande försöker jag minimera courtagekostnader så gott det går. Jag siktar på att handla svenska aktier för strax under 600:- då brytpunkten till 2:- går någonstans kring 596-597:-. Utländska försöker jag anpassa köpen utefter aktuell valutakurs. Men som riktmärke för amerikanska har jag runt 3300-3600:-.

      Tack för din kommentar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  7. Ser ut att vara en fin portfölj du har där. Enligt vad jag läser så tror jag att du och jag tänker ganska lika.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjenare Hillbillyhillblog!

      Kul att du gillar portföljupplägget. Börjar känna mig ganska nöjd med den svenska portföljen men några bolag kommer att tillkomma och fördelningen mellan bolagen ska putsas lite.

      Jag var inne en snabb sväng och kikade på din blogg, ska bli kul att följa din resa! Hoppas du vill hänga med på min:)

      Trevlig midsommar!

      MvH Pengaregn

      Radera
  8. Mycket fin portföljredovisning, bra jobbat!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack! Det var kul att höra:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  9. Tips, följ Anders Lönners bolag Karo Pharma, Swedencare samt TC Tech, lycka till!
    Jag "äger" alla tre...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ska ta mig en titt, tack för tipset:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  10. Fler tips...
    SECTRA
    Biotage
    Indutrade
    Öresund
    Starbreeze
    Troax
    XANO
    SCA
    jag har dem alla...

    SvaraRadera
  11. Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.

    SvaraRadera
  12. Är det möjligtvis så att du har läst "Vägen till din första miljon"? Jag läste precis ut den och ett återkommande uttryck var just "Pengaregn" och varje gång jag läste det tänkte jag såklart på dig och din blogg :)

    //Humankapitalisten

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja den har jag faktiskt läst för en herrans massa år sedan. Kanske fastnade uttrycket någonstans bak i huvudet:) Kul att du tänkte på mig:)

      Trevlig helg!

      MvH Pengaregn

      Radera
  13. Tjena!

    Jäklar vad du har hunnit investera ser jag :) Din framtida portfölj börjar ta form och jäklar vad många bolag du börjar ha nu. Har du någon tanke på hur många du vill ha i framtiden? Själv börjar jag nästan fundera på att sänka antalet något genom att sälja av i min portfölj men vi får se hur jag gör!

    Ps: Starkt jobbats med att inte investera alltihop på en gång :) Det är beundransvärt bara det. Du tycks lyckas följa din strategi!

    SvaraRadera
  14. Halloj!

    Ja det rullar på rätt bra nu. Fantastiskt kul!:)

    Något tak för antal innehav har jag inte satt ännu. Några till står på önskelistan så några fler kommer inom kort ta plats i portföljen. Hur jag kommer göra i framtiden vet jag inte. Kanske kommer jag skala av eller så kör jag bara på.

    Tålamod är en fiskare och aktiesparares bästa vän. Visst fasen kliar det i köpfingrarna ibland men jag tycker det känns bra med mina månadsköp:)

    MvH Pengaregn

    SvaraRadera
  15. Spännande att se att vi har många bolag som överlappar varande. Minns att jag kikade på din blogg på den tid jag höll på handla fonder innan jag började "på riktigt". Du är en stor inspiration!

    Tankar du också Axfood just nu? Har ju tagit mycket stryk på sistone och jag tycker aktien helt klart är köpvärd på nivån den befinner sig på nu. Ser att du har kvar bolaget i portföljen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Grymt kul att höra att min blogg kan fungera som inspirationskälla! Tack för det!:)

      Jo Axfood fyller jag kontinuerligt på i. Jus tnu har jag nog köpt mig mätt inför utdelningen men efter att dom slantarna trillat ut planerar jag att fortsätta månadsköpa i bolaget.

      MvH Pengaregn

      Radera
  16. Intressant portfölj, har lagt till dig i min blogglista. Lycka till i framtiden!
    Mvh
    Bearfighter Investment

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tjenare Bearfighter och välkommen till min blogg:)

      Ska spana in din blogg oxå:)

      MvH Pengaregn

      Radera
  17. Hur resonerar du kring risktagande? Under Brexit avyttrade jag min räntefond för (15000:-) just för att jag behövde pengar under "rean". Nu inser jag emellertid hur jag är fulltecknad i indexfonder + aktier, och börjar istället styra om mitt sparade mot buffert + räntefonder. Jag vill minska min sparhorisont, och vill inte genomlida sviterna av en krash. Därför undrar jag nu om det inte är lämpligt att vara tacksam för det goda halvåret, och placera om pengarna mot ökad trygghet?

    SvaraRadera